Torleif metade bäst i Granträsk

Torleif metade bäst i Granträsk

Lördagens metetävling i Granträsk såg Torleif Söderlund vinna vuxenklassen.
– Senast jag fiskade på den här sjön blev jag klubbmästare i pimpelfiske, berättade Torleif från Sörsidan, Västra Örträsk, och fisketävlande för SPÖ (Sportfiskeklubben i Örträskbygden).
Tindra Hedström-Ädelgran, Vargträsk, vann ungdomsklassen och Molly Berggren från Strand barnklassen.

SPÖ (Sportfiskeklubben i Örträskbygden) arrangerar tillsammans med Granträsk Byaförening och Övre Vargåns Fiskevårdsområde sedan fyra år tillbaka årligen en metetävling i Granträsksjön.
Årets upplaga avgjordes i lördags och inramades av tämligen kraftig blåst och en rejäl regnskur mitt i tävlingstiden.
– Det nappade som bäst just när vinden gav med sig några hack, sa Torleif Söderlund som vann vuxenklassen med klar marginal.
Torleif drog upp 1180 gram där tvåan Anders Kyrk noterades för 700 gram och trean Roger Berglund, Drängsmark, för 630 gram.
– Jag fick en liten gädda och några hyfsat fina abborrar, sa Torleif som fiskat i Granträsk ett antal gånger.
– Nu stod jag på ett nytt ställe och det visade sig bli rätt, sa Torleif som även är en idog vinterfiskare och för dryga kvartalet sedan blev klubbmästare i SPÖ i pimpelfiske på just Granträsksjöns is.
– Det här har blivit något av ett favoritvatten, skrattade han.
Ungdomsklassen vanns av Tindra Hedström-Ädelgran från Vargträsk med 140 gram medan Molly Berggren, Strand, var bäst bland barnen med sina 70 gram.
Tävlingskommitténs Kenneth Öjstam, Jan Östen Sölvebrand och Jan Sjögren var belåtna med arrangemanget även om man gärna sett fler deltagare.
– De mörka molnen och skurarna som dansade omkring under förmiddagen skrämde nog bort en hel del, menade Öjstam.
ÅKE RUNNMAN

RESULTAT
Vuxenklass: 1) Torleif Söderlund, V Örträsk/SPÖ, 1180, 2) Anders Kyrk, Nydala, 700, 3) Roger Berglund, Drängsmark/SPÖ, 630, 4) Erik Öjstam, Granträsk, 540, 5) Carina Berglund, Drängsmark/SPÖ, 470, 6) Gunnar Eriksson, Vargträsk/SPÖ, 460, 7) Tore Andersson, Näsmark/SPÖ, 400, 8) Kerstin Hägglund, Slättmark/SPÖ, 290, 9) Majvor Söderlund, V Örträsk/SPÖ, 270, 10) Karl-Göran Svalberg, Örträsk/SPÖ, 250, 11) Christer Johansson, Örträsk/SPÖ, 230, 12) Tage Hägglund, Slättmark/SPÖ, 200, 13) Felicia Kyrk, Nydala, 160, 14) Sune Andersson, V Örträsk/SPÖ, 160, 15) Per Gustafsson, Örebro, 115, 16) Sverker Jonsson, Långsele/SPÖ, 90, 17) Mona-Lisa Morén, Näsmark/SPÖ, 50, 18) Andreas Berggren, Strand, och Jessika Hallén, Lycksele.
Ungdom: 1) Tindra Hedström-Ädelgran, Vargträsk, 140.
Barn: 1) Molly Berggren, Strand, 70, 2) William Hallén, Lycksele, och Levi Hallén, Lycksele.

En kommentar

  1. Goran Andersson

    Bra jobbat Torleif

Skriv en kommentar